Jak oświetlać, czyli o wyborze oświetlenia ogrodowego

Udostępnij

Oświetlenie w ogrodzie

Decydując się na oświetlenie ogrodowe, zazwyczaj zwracamy uwagę przede wszystkim na to, że jest ono w stanie uatrakcyjnić naszą posesję. Warto mieć jednak na uwadze i to, że jest ono w stanie również odstraszyć włamywaczy i sprawić, że nie będziemy musieli obawiać się, że wieczorem potkniemy się o stopnie. Okazuje się przy tym, że instalacja elektryczna przydaje się na zewnątrz nie tylko po to, aby możliwe było zasilanie lamp. Jest ona niezbędna również wtedy, gdy myślimy o napędzie do bramy wjazdowej oraz sprawnie pracujących pompach w studni i oczku wodnym. Instalacja wymaga określonych przygotowań, warto więc pomyśleć o niej jeszcze przed zagospodarowaniem ogrodu.

Jak zamontować oświetlenie w ogrodzie?

Układanie kabli wiąże się z koniecznością wykonywania wykopów zarówno w trawniku, jak i w rabatach, a takie czynności mogą zaszkodzić wizerunkowi ogrodu. Jeśli nie mamy doświadczenia w tym zakresie, zastanówmy się nad tym, czy nie zlecić zarówno projektu, jak i prac montażowych elektrykowi posiadającemu odpowiednie uprawnienia. Instalacja elektryczna, która zasila zewnętrzne oświetlenie domu, jest częścią instalacji domowej, choć posiada oddzielny obwód. Gdy mamy do czynienia z dużymi posesjami, na których przewiduje się instalację licznych źródeł światła, na ogół wykorzystywane jest napięcie sieciowe 230 V. Zasilanie niskim napięciem można uznać za korzystne jedynie w przypadku działek, na których zainstalowano zaledwie kilka punktów oświetlenia. Tu można zresztą natknąć się na dość poważne problemy, osobom decydującym się na zakup lamp zaleca się więc, aby wcześniej sprawdzili, jakim napięciem mogą być one zasilane i czy istnieje możliwość wykorzystania w ich przypadku energooszczędnych źródeł światła. Zawsze warto też postarać się o to, aby nie pojawiała się konieczność zapalania lamp jednym przyciskiem, trudno bowiem uznać taką opcję za opłacalną. Nie wolno zapominać i o tym, że trasa pokonywana przez kabel zasilający lampy ogrodowe nie powinna przebiegać w pobliżu dużych drzew, a także wzdłuż fundamentów oraz w odległości mniejszej niż 80 centymetrów od rur wodociągowych. Na ogół kable układane są w warstwie piasku sięgającej od 10 do 20 centymetrów na głębokości około 70 centymetrów. Ma to dość duże znaczenie przede wszystkim dlatego, że chroni kable przed ewentualnym uszkodzeniem, do którego może dojść podczas wykonywania prac ogrodowych. Oczywiście, same przewody muszą być przeznaczone do układania ich w ziemi. Gdy zastanawiamy się, gdzie powinno pojawić się oświetlenie, na pierwszy plan niezmiennie wysuwa się furtka oraz drzwi wejściowe. Oświetlenie jest w tym wypadku ważne przede wszystkim ze względów praktycznych.

Jak prawidłowo oświetlić ogród?

Samo światło powinno być skierowane w dół tak, aby dobrze oświetlać nie tylko samą furtkę i zamek, ale także dzwonek i stojącego przed furtką oraz drzwiami gościa. Jeśli zastanawiamy się nad oświetlaniem ścieżek, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby oświetlać je od dołu, choć nadal modne są również lampy na słupkach, które można lokować po obu stronach traktu. Te ostatnie na ogół osadza się w gotowych fundamentach oraz wykonanych z betonu podstawach, choć istnieje też możliwość przykręcenia ich zarówno do kostki brukowej, jak i do betonowych płyt. Elewacja najczęściej jest oświetlana w celach dekoracyjnych. Można w tym celu wykorzystywać kinkiety, choć w modzie są również reflektorki w podsufitce lub na trawniku, a nawet oprawy, które pojawiają się w nawierzchni opaski wokół domu. Strumień światła najczęściej kierowany jest w takim przypadku równolegle do ściany, co pozwala na uwypuklenie rozwiązań takich, jak kamień albo cegła.