Zabezpieczanie roślin na zimę - jak się do tego zabrać?

Udostępnij

Zima to trudny czas dla roślin. A co za tym idzie – to też trudny czas dla ogrodników. Już jesienią trzeba pomyśleć o tym, jak zabezpieczyć rośliny przed nadchodzącymi mrozami i opadami śniegu. A że polska pogoda lubi zaskakiwać, warto pamiętać, że zimowe zjawiska atmosferyczne mogą wystąpić już w listopadzie. Jak więc zaplanować prace w ogrodzie, by nasza roślinność bezpiecznie dotrwała do wiosny?

Wszystko zależy od tego, jakie rośliny mamy w naszym ogrodzie, bo wymagania poszczególnych gatunków różnią się.

Zacznijmy od trawnika. Kluczowe jest usuwanie z niego opadających liści, bo pod wpływem wilgoci tworzą one gnijącą warstwę, która może doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, a ponadto odcina dopływ światła słonecznego. W ostatnie ciepłe i słoneczne jesienne dni warto też skosić trawnik oraz zaaplikować nawóz dostosowany do tej pory roku, który dostarczy składników mineralnych niezbędnych do przetrwania zimy.

Byliny wymagają przede wszystkim przycięcia, a następnie okrycia ich korą lub liśćmi z trocinami, co tworzy warstwę ochronną. Ważne jest, by nie wycinać wszystkich pędów, dzięki czemu warstwa ochronna lepiej będzie się utrzymywać. Jest to też idealne miejsce do zimowania opadów, które pełnią w ogrodach bardzo ważną funkcję. 

Rośliny zimozielone wymagają szczególnej troski. To, że przez całą zimę pozostają zielone wynika z faktu, że nie zatrzymują na ten czas gospodarki wodnej – cały czas wyparowują wodę, jednak pojawia się trudność z uzupełnieniem jej zapasów, bo zamarznięta gleba utrudnia korzeniom pobieranie wody. Dlatego ważne jest, by rośliny takie jak różaneczniki, cisy, cyprysiki i żywotniki dobrze nawodnić przed nastaniem mrozów. Dlatego jesienią wprowadzamy obfite podlewanie tych gatunków roślin. Warto też pamiętać, że wiele z tych roślin ma korzenie bardzo płytko, przez co są one narażone na przemarzanie. Dlatego na zimę dobrze jest okryć glebę wokół rośliny warstwą kory i liści. W czasie silnych mrozów przyda się też siatka cieniująca do zabezpieczenia wrażliwych okazów. Izolację termiczną zapewniają też parawany z włókniny i palików bambusowych.

Jesienne i zimowe prace w ogrodzie to bardzo ważny etap, który ma niebagatelne znaczenie dla wyglądu naszego ogrodu przez pozostały czas w roku. Dlatego warto te prace powierzyć doświadczonym ogrodnikom, którzy znają tajniki uprawy roślin i wiedzą, jak je zabezpieczyć na zimę. W Warszawie szeroki pakiet usług związanych z pielęgnacją terenów zielonych oferuje firma NAWIGATOR Sodo & Sokół. W pakiecie znajduje się również zabezpieczanie roślin na sezon zimowy.