Zakup i zakładanie tapet

Udostępnij

Jak wybrać tapety?

Wybierając tapety, należy dokładnie zapoznać się z oznaczeniami umieszczonymi przez producenta na rolkach tapet. Informują one o właściwościach tapety oraz długości rolki. Szczególnie ważne jest sprawdzenie numerów serii produkcyjnej na każdej zakupionej rolce. Tapety o jednakowym wzorze, lecz pochodzące z różnych serii produkcyjnych mogą się różnić odcieniami kolorów, a nawet kolorami. Jeżeli nie możemy skompletować ilości rolek z jednej serii koniecznej do pokrycia całego pomieszczenia, należy zastanowić się nad wyborem innej tapety, gdyż zakup w późniejszym terminie. Wiele osób nieco żartobliwie odpowiedziałoby zapewne na pytanie zadane w temacie, że do remontu przygotować się należy przede wszystkim psychicznie. I oczywiście coś w tym jest, bo zwłaszcza jeśli planujemy większy remont, to musimy być przygotowani na różne niemiłe niespodzianki, które w trakcie takich generalnych remontów lubią "wyskakiwać" ni stąd, ni zowąd. Warto przygotować się też na to, że planowana data końcowa remontu także może ulec znacznemu przesunięciu, ale o tym, że mało który remont kończy się w planowanym terminie, to zapewne wiemy.

Tapety w dobrej cenie

Zatem kwestia nastawienia psychicznego po pierwsze. Dalej mamy kwestię finansową. Zazwyczaj jest tak, że wszystkie wspomniane niespodzianki mają to do siebie, że wiążą się z kolejnym nakładem finansowym. Warto więc od razu przewidzieć nieco więcej pieniędzy właśnie na nieprzewidziane okoliczności. Jeśli bowiem będziemy mieli odłożoną gotówkę na tak zwaną "czarną godzinę" będziemy o wiele spokojniejsi jeśli faktycznie coś się wydarzy i gotówka będzie potrzebna.

I oczywiście kwestia czysto praktyczna, czyli folie i tym podobne zabezpieczenia. Jeśli remontujemy przykładowo nie wszystkie pomieszczenia naraz, ale jedno konkretne to warto z remontowanego pomieszczenia wynieść jak najwięcej, wszystko to co do wyniesienia możliwe, bo wtedy tym mniejsza jest szansa na jakieś uszkodzenia, zniszczenia. Natomiast to, co do wyniesienia nie jest możliwe, czyli podłogi czy jakieś ciężkie meble, które wymagałyby rozkręcenia, koniecznie musimy zakryć specjalną folią malarską, by nie zostały pobrudzone od farby czy też ubrudzone od innych materiałów. Warto też ściągnąć lampę i pozostawić samą żarówkę. Co do samej foli koniecznie trzeba przykleić ją specjalną taśmą, by lepiej się trzymała. Warto też folią zasłonić wyjście, by cały pył i brud nie przedostawały się do innych pomieszczeń. 

W czasie przechowywania tapet nie należy ich rozpakowywać przed rozpoczęciem tapetowania, ponieważ ręczne zwijanie może doprowadzić do uszkodzenia boków tapety.
Ściany, które mają zostać pokryte tapetami, należy oczyścić z pozostałości poprzednich tapet oraz poważnych zabrudzeń a w szczególności z ewentualnych tłustych plam. Jeżeli ściana jest pokryta farbą emulsyjną, która nie jest spękana i złuszczona, nie ma konieczności jej usuwania. Wystarczy przetarcie wilgotną gąbką w celu usunięcia kurzu.

Przed tapetowaniem należy zdemontować wszelkie ozdoby ścian jak również kontakty i przełączniki elektryczne. Kable należy zabezpieczyć przed kontaktem z klejem, a o ile to możliwe, dobrze jest wyłączyć w nich przepływ prądu. W czasie tapetowania należy szczególnie dbać czystość wszelkich przedmiotów mających kontakt z tapetą, aby uniknąć zabrudzeń, które będą już niemożliwe do usunięcia.