Inteligentny budynek? Czy taki istnieje?

Udostępnij

Duża liczba firm developerskich określa swoje budynki jako „inteligentne”. Czy takie pojęcie istnieje? Czy jest to tylko zwykły slogan reklamowy?

Budynki innowacyjne

W czasach, gdy technologia ciągle się rozwija było by nierozważnym niezastosowania jej przy budowie biurowców, czy budynków mieszkalnych. Kiedyś to co oznaczało luksus, teraz stanowi podstawową ofertę firm.

Wprowadzanie w trakcie budowy rozwiązań innowacyjnych jest po prostu bardziej opłacalne w kwestii ekonomicznej, a równocześnie podwyższają one standard nieruchomości, które w dzisiejszych czasach jest niezwykle ważny i poszukiwany.


Wymagania nabywcy

 

Rynek nieruchomości biurowych jest rynkiem najemców. Wiele biur bowiem jest wynajmowanych rozrastającym się firmom, które potrzebują dodatkowej powierzchni biurowej.

 

Wraz z rozwojem firm rosną również wymagania najemców co do budynków, które to mają wynajmować. Nie liczy się już tylko wygląd zewnętrzny. Nieruchomość jako całość powinna spełniać najwyższe standardy, przy równoczesnym dostosowaniu do rynku i oczekiwań potencjalnych klientów. Ważna jest tutaj również dbałość o środowisko naturalne. Już na etapie projektowania budynku deweloper powinien wziąć pod uwagę nowoczesne rozwiązania technologiczne oraz ekologiczne.


Inteligentne oszczędności
 

Przedstawiana przez deweloperów „inteligencja” budynków powinna przejawiać się również pod względem ekonomicznym zarówno na etapie budowy, jak i eksploatacji. Wykorzystywanie najnowszych technologii do uzyskania oszczędności jest najlepszym z rozwiązań. Dzięki temu zużycie mediów, tj. woda, czy energia elektryczna będą zoptymalizowane. Pozwoli to niekiedy również na podwyższenie wygody najemców.


Eko rozwiązania

 

Deweloperzy coraz częściej i chętniej korzystają z rozwiązań ekologicznych w swoich projektach. Najczęściej jest to oczywiście korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Z roku na rok przybywa również budynków, które spełniają wymogi europejskiego świadectwa ekologicznego - BREEAM. W budynkach takich można spotkać się z takimi rozwiązaniami jak: pozyskiwanie deszczówki i przechowywanie jej w specjalnych zbiornikach, służącą do podlewania zieleni, czy szybkobieżnymi windami, które odzyskują energię podczas hamowania.


Zysk długofalowy

 

Budowa nowoczesnych nieruchomości wiąże się z wysokimi kosztami. Jednakże firmy posiadające plany długofalowe zdaje sobie sprawę, że to dobra inwestycja, gdyż w przyszłości rozwiązania te przyniosą zyski. Dzięki takim rozwiązaniom budynki posiadają wysoką efektywność energetyczną, co pozwala na oszczędności najemców.